Advanced Custom Fields PRO - en to id_ID translation catalogue (123 entries)

en: Block type name is required.
id_ID: Blok tipe nama diharuskan.

note: translators: The name of the block type
en: Block type "%s" is already registered.
id_ID: Blok tipe “%s” telah terdaftar.

en: Switch to Edit
id_ID: Beralih ke Penyuntingan

en: Switch to Preview
id_ID: Beralih ke Pratinjau

en: Change content alignment
id_ID: Sunting perataan konten

note: translators: %s: Block type title
en: %s settings
id_ID: %s pengaturan

en: Options
id_ID: Pengaturan

en: Update
id_ID: Perbarui

en: Options Updated
id_ID: Pilihan Diperbarui

en: Check Again
id_ID: Periksa lagi

en: Publish
id_ID: Terbitkan

en: No Custom Field Groups found for this options page. <a href="%s">Create a Custom Field Group</a>
id_ID: Tidak ada Grup Bidang Kustom ditemukan untuk halaman pilihan ini. <a href="%s">Buat Grup Bidang Kustom</a>

en: Edit field group
id_ID: Sunting Grup Bidang

en: <b>Error</b>. Could not connect to update server
id_ID: <b>Kesalahan.</b> Tidak dapat terhubung ke server yang memperbarui

en: Updates
id_ID: Pembaruan

en: <b>Error</b>. Could not authenticate update package. Please check again or deactivate and reactivate your ACF PRO license.
id_ID: <b>Terjadi Kesalahan</b>. Tidak dapat mengautentikasi paket pembaruan. Silakan periksa lagi atau nonaktifkan dan aktifkan kembali lisensi ACF PRO Anda.

[ctx: noun]
en: Clone
id_ID: Klon

en: Fields
id_ID: Bidang

en: Select one or more fields you wish to clone
id_ID: Pilih satu atau lebih bidang yang ingin Anda gandakan

en: Display
id_ID: Tampilan

en: Specify the style used to render the clone field
id_ID: Tentukan gaya yang digunakan untuk merender bidang ganda

en: Group (displays selected fields in a group within this field)
id_ID: Grup (menampilkan bidang yang dipilih dalam grup dalam bidang ini)

en: Seamless (replaces this field with selected fields)
id_ID: Seamless (mengganti bidang ini dengan bidang yang dipilih)

en: Specify the style used to render the selected fields
id_ID: Tentukan gaya yang digunakan untuk merender bidang yang dipilih

en: Block
id_ID: Blok

en: Table
id_ID: Tabel

en: Row
id_ID: Baris

en: Labels will be displayed as %s
id_ID: Label akan ditampilkan sebagai %s

en: Prefix Field Labels
id_ID: Awalan Label Bidang

en: Values will be saved as %s
id_ID: Nilai akan disimpan sebagai %s

en: Prefix Field Names
id_ID: Awalan Nama Bidang

en: Unknown field
id_ID: Bidang tidak diketahui

en: (no title)
id_ID: (tanpa judul)

en: Unknown field group
id_ID: Grup bidang tidak diketahui

en: All fields from %s field group
id_ID: Semua bidang dari %s grup bidang

en: Flexible Content
id_ID: Konten Fleksibel

en: Add Row
id_ID: Tambah Baris

en: layout | layouts
id_ID[0]: tata letak

en: layouts
id_ID: layout

en: This field requires at least {min} {label} {identifier}
id_ID: Bidang ini membutuhkan setidaknya {min} {label} {identifier}

en: This field has a limit of {max} {label} {identifier}
id_ID: Bidang ini memiliki batas {max} {label} {identifier}

en: {available} {label} {identifier} available (max {max})
id_ID: {available} {label} {identifier} tersedia (max {max})

en: {required} {label} {identifier} required (min {min})
id_ID: {required} {label} {identifier} diperlukan (min {min})

en: Flexible Content requires at least 1 layout
id_ID: Konten fleksibel memerlukan setidaknya 1 layout

en: Click the "%s" button below to start creating your layout
id_ID: Klik tombol"%s" dibawah untuk mulai membuat layout Anda

en: Drag to reorder
id_ID: Seret untuk menyusun ulang

en: Add layout
id_ID: Tambah Layout

en: Duplicate layout
id_ID: Gandakan Layout

en: Remove layout
id_ID: Hapus layout

en: Click to toggle
id_ID: Klik untuk toggle

en: Delete Layout
id_ID: Hapus Layout

en: Duplicate Layout
id_ID: Duplikat Layout

en: Add New Layout
id_ID: Tambah Layout Baru

en: Name
id_ID: Nama

en: Max
id_ID: Maks

en: Maximum Layouts
id_ID: Maksimum Layout

en: Button Label
id_ID: Label tombol

en: Gallery
id_ID: Galeri

en: Add Image to Gallery
id_ID: Tambahkan Gambar ke Galeri

en: Maximum selection reached
id_ID: Batas pilihan maksimum

en: Length
id_ID: Panjang

en: Edit
id_ID: Sunting

en: Remove
id_ID: Singkirkan

en: Title
id_ID: Judul

en: Caption
id_ID: Judul

en: Alt Text
id_ID: Alt Teks

en: Description
id_ID: Deskripsi

en: Add to gallery
id_ID: Tambahkan ke galeri

en: Bulk actions
id_ID: Aksi besar

en: Sort by date uploaded
id_ID: Urutkan berdasarkan tanggal unggah

en: Sort by date modified
id_ID: Urutkan berdasarkan tanggal modifikasi

en: Sort by title
id_ID: Urutkan menurut judul

en: Reverse current order
id_ID: Balik urutan saat ini

en: Close
id_ID: Tutup

en: Return Format
id_ID: Kembalikan format

en: Image Array
id_ID: Gambar Array

en: Image URL
id_ID: URL Gambar

en: Image ID
id_ID: ID Gambar

en: Library
id_ID: Perpustakaan

en: Limit the media library choice
id_ID: Batasi pilihan pustaka media

en: All
id_ID: Semua

en: Uploaded to post
id_ID: Diunggah ke post

en: Minimum Selection
id_ID: Seleksi Minimum

en: Maximum Selection
id_ID: Seleksi maksimum

en: Restrict which images can be uploaded
id_ID: Batasi gambar mana yang dapat diunggah

en: Width
id_ID: Lebar

en: Height
id_ID: Tinggi

en: File size
id_ID: Ukuran Berkas

en: Maximum
id_ID: Maksimum

en: Allowed file types
id_ID: Jenis berkas yang diperbolehkan

en: Comma separated list. Leave blank for all types
id_ID: Daftar dipisahkan koma. Kosongkan untuk semua jenis

en: Insert
id_ID: Masukkan

en: Specify where new attachments are added
id_ID: Tentukan di mana lampiran baru ditambahkan

en: Append to the end
id_ID: Tambahkan ke bagian akhir

en: Prepend to the beginning
id_ID: Tambahkan ke bagian awal

en: Preview Size
id_ID: Ukuran Tinjauan

en: Repeater
id_ID: Pengulang

en: Maximum rows reached ({max} rows)
id_ID: Baris maksimum mencapai ({max} baris)

en: Sub Fields
id_ID: Sub Bidang

en: Minimum Rows
id_ID: Minimum Baris

en: Maximum Rows
id_ID: Maksimum Baris

en: Collapsed
id_ID: Disempitkan

en: Select a sub field to show when row is collapsed
id_ID: Pilih sub bidang untuk ditampilkan ketika baris disempitkan

en: Invalid nonce.
id_ID: Nonce tidak valid.

en: Add row
id_ID: Tambah Baris

en: Duplicate row
id_ID: Gandakan baris

en: Remove row
id_ID: Hapus baris

en: No block types exist
id_ID: Tidak ada tipe blok tersedia

en: Options Page
id_ID: Opsi Laman

en: No options pages exist
id_ID: Tidak ada pilihan halaman yang ada

en: Deactivate License
id_ID: Nonaktifkan Lisensi

en: Activate License
id_ID: Aktifkan Lisensi

en: License Information
id_ID: Informasi Lisensi

en: To unlock updates, please enter your license key below. If you don't have a licence key, please see <a href="%s" target="_blank">details & pricing</a>.
id_ID: Untuk membuka kunci pembaruan, masukkan kunci lisensi Anda di bawah. Jika Anda tidak memiliki kunci lisensi, silakan lihat <a href="%s">rincian & harga</a>.

en: License Key
id_ID: Kunci lisensi

en: Update Information
id_ID: Informasi Pembaruan

en: Current Version
id_ID: Versi sekarang

en: Latest Version
id_ID: Versi terbaru

en: Update Available
id_ID: Pembaruan Tersedia

en: No
id_ID: Tidak

en: Yes
id_ID: Ya

en: Upgrade Notice
id_ID: Pemberitahuan Upgrade

en: Update Plugin
id_ID: Perbarui Plugin
